Kartridże Nintendo Switch

Ze względu na swoje zainteresowanie technologią i gamingiem natknąłem się na bardzo ciekawe rozwiązanie projektowe od firmy Nintendo.

Gry na ich ultra-popularną konsolę (110+ mln sprzedanych sztuk!), wydawane w wersji fizycznej na plastikowych kartridżach. To niewielkie, plastikowe obiekty o wymiarach 35mm x 33mm x 3.8mm. Przypominają trochę przerośniętą kartę pamięci typu SD.

foto
Kartridż Nintendo, front i tył1

Ze względu na popularność konsoli wśród dzieci, projektanci obawiali się wypadków związanych z połknięciem lub pogryzieniem. Trudno się temu dziwić, kolorowe i niewielkie obiekty stanowią dla dzieci bardzo interesujący obiekt. Połknięcie takiego przedmiotu może oczywiście nieść ze sobą tragiczne konsekwencje.

Rozwiązaniem projektowym okazało się pokrycie każdego kartridża warstwą benzoesanu denatonium. To „(…) stosowany do skażania toksycznych substancji, których spożycie (szczególnie przez dzieci) może powodować poważne zatrucia”2. Ohydny smak zniechęca do „próbowania” gier w sposób inny niż w slocie konsoli.

Redaktorzy serwisu IGN spróbowali swoich sił3, na dowód prezentując filmik z testów kartridża. Tylko dla widzów o mocnych nerwach.

Nintendo – dobra robota!


1 Nintendo Game Card. (2022, November 7). In Wikipedia. https://en.wikipedia.org/wiki/Nintendo_Game_Card

2 Podręczny słownik chemiczny, Romuald Hassa (red.), Janusz Mrzigod (red.), Janusz Nowakowski (red.), Katowice: Videograf II, 2004, s. 56,

3 Nintendo Switch Cartridges Taste Terrible

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *