AUDIO I VIDEO

Z wielką przyjemnością zajmuję się dźwiękiem i obrazem. Pandemia bardzo mocno ograniczyła możliwości gry czy realizacji nagrań na żywo, dlatego staram się szukać zleceń, które mogę realizować zdalnie.

Dwie premiery średniometrażowych filmów, do których dźwięk realizowałem bądź realizuję, są odłożone na lepszy moment. Więcej czasu poświęcam nauce nowych rozwiązań software’owych.

W ostatnim czasie wróciłem też do tworzenia własnej muzyki i mam nadzieję, że będę mógł podzielić się efektami.

…o audio dłużej

Dźwiękiem i muzyką zajmuję się od wielu lat – początek mojego zainteresowania dźwiękami sięga 2005 roku. Wtedy pierwszy raz zetknąłem się z gitarą basową i mimo komiczności tych pierwszych prób, muzyka i granie na instrumentach zostały ze mną na dłużej. Próbuję odnaleźć więcej zdjęć poza tymi, które znajdują się w galerii poniżej. Jednak lata przed 2010 nie rozpieszczały mnie ani moich znajomych pod względem nadmiaru sprzętu rejestrującego i część materiałów zapewne przepadła na zawsze.

Kolejne doświadczenia to pierwsze próby z perkusją. Po kilkuletniej przerwie podjąłem pierwsze poważne próby gry, wiążąc się na długi czas z zespołem Szezlong. Udało nam się wydać razem dwie płyty, zagrać sporo koncertów w kraju. Najbardziej dumny byłem i jestem z występów na największych festiwalach w kraju, mdz.in. Open’er w Gdyni czy Soundrive w Gdańsku.

W czasie grania z Szezlongiem miałem krótki epizod z Królem, na początku jego solowej kariery. Zacząłem też grać z Asią Bielawską, w jej zespole Asia i Koty. Udało mi się dograć na jej drugi solowy album i ruszyliśmy w krótką trasę po Polsce. Fragmenty tych przedsięwzięć przedstawiam w linkach ukrytych pod kafelkami – zapraszam do zapoznania się i podzielenia się komentarzami!

Czas gry w zespołach naturalnie przeszedł u mnie w bardziej szczegółowe i analityczne podejście do dźwięku i rejestracji audio i video. Zacząłem gromadzić sprzęt nagrywający, inwestować w programy do obróbki audio i video. Część produkcji powstała oczywiście w warunkach partyzanckich, zgodnie z moją ulubioną zasadą DIY. Z czasem jednak nabywałem coraz więcej ogłady i doświadczenia, często mogłem też liczyć na wsparcie bardziej doświadczonych muzyków i kolegów/koleżanek.

Ostatnie lata, począwszy od 2019 roku, to już moje zaangażowanie sprzętowe i organizacyjne w audio i video na 100%. Pierwsze nagrania, czyli Niwea i Short pitch to produkcje realizowane we współpracy z moim przyjacielem, montażystą i reżyserem Filipem Lisowskim (koniecznie sprawdź jego stronę!). W przygotowaniu są też kolejne nagrania, także proszę odwiedzaj mojego bloga, gdzie będę publikował świeże realizacje i postępy.

Do każdego zlecenia związanego z audio lub video podchodzę indywidualnie i z dużym szacunkiem do wykonawcy i treści nagrania. Staram się zrozumieć, co obraz i dźwięk mają do przekazania widzowi, razem oraz rozłącznie. Wiem, że nieczytelny i nieprecyzyjny dźwięk potrafi położyć najlepsze produkcje i nigdy nie podążam szlakiem “złotego polskiego dźwięku w filmie” (dlaczego?). Nie w filmie zresztą także, co mam nadzieję, że usłyszysz, jeśli powierzysz montaż audio właśnie mi.

Na co dzień pracuję w programach Logic, Audition oraz coraz rzadziej Audacity. Korzystam z zewnętrznych wtyczek, ale bardzo cenię to, co te programy oferują wejściowe. Kiedy nie trzeba, nie komplikuję spraw technicznych i software’owych. 

Do video używam w zasadzie całego pakietu Adobe* (Photoshop, Premiere, Illustrator, After Effects), w zależności od potrzeb konkretnego zlecenia. Korzystam i cenię też rozwiązania apple*, czyli Final Cut i Motion – staram się nie uzależniać od jednego producenta.

*żadna z powyższych firm lub marek nie sponsoruje mnie w żadnym stopniu; nazwy wymieniam dlatego, że faktycznie korzystam z tych rozwiązań i uważam, że naprawdę ich twórcom należą się wielkie brawa