FOTOGRAFIA

Selekcja materiałów fotograficznych, wykonanych na przestrzeni ostatni lat

Około roku 2015 zainteresowałem się na poważnie dziedziną fotografii analogowej. Większość realizacji wykonywałem w czerni i bieli, sam też wywoływałem swoje filmy i świadczyłem amatorsko tego typu usługi. Do dzisiaj chętnie sięgam po film, mieszam chemię i wywołuję filmy. Mimo rosnących kosztów tej technologii, niesamowitą frajdę sprawia mi wolniejsze niż cyfrowo podejście do każdej klatki i niewiadoma, którą odkrywamy dopiero po wywołaniu filmu. 

Realizuję też oczywiście zdjęcia w domenie cyfrowej. Bardzo lubię kontrast, również w doborze oświetlenia: albo miękkie światło dzienne, albo bardzo mocne i prześwietlone światło lampy błyskowej. Zawsze staram się improwizować, zaskakiwać modela, szukać takiego ujęcia, które przykuje uwagę od pierwszej chwili, ale też będzie inspirujące nawet oglądane codziennie w formie wydruku.

Wszystkie prace wykonane były na przestrzeni lat 2015-2021. Duża część fotografii jest wykonana w domenie analogowej – o tych technikach będę pisał więcej na blogu, zachęcam do czytania. Chcę opisać, skąd u mnie zainteresowanie tą dość anachroniczną i kosztowną techniką, chcę stworzyć też mały bank informacji na temat fotografii i materiałów analogowych.

Większość prac powstawała w trakcie podróży, także tych związanych z graniem na żywo (klik!). Moim głównym zainteresowaniem są ludzie i to, co pozostaje po ich działalności. Stąd często nawet w fotografii krajobrazowej mimowolnie nawiązuję i przedstawiam różne aspekty tego, w jaki sposób człowiek oddziałuje na środowisko, które otacza nas wszystkich.

Wśród prac prezentuję też jedną serię, którą realizowałem konsekwentnie na przestrzeni trzech lat w okolicach Londynu. Jest to moje subiektywne spojrzenie na Wyspy, okolice miejsca, gdzie osiedliła się znaczna część mojej rodziny. Podróżując z aparatem, starałem się zrozumieć, co to znaczy być Obcym w obcym kraju, szczególnie Polakiem na Wyspach Brytyjskich. Przyglądałem się knajpom, sposobom spędzania wolnego czasu, najbliższemu otoczeniu mojej rodziny. Z tych zdjęć stworzyłem reportaż, w którym prezentuję, jak wyglądała middle-immigrant-class w latach 2016-2019, a która ze względu na zawirowania polityczne i społeczne musi dziś mierzyć się z zupełnie nowymi wyzwaniami.

Sukcesywnie będę publikował nowości tutaj i tutaj. Zachęcam do obserwowania strony, pozostawienie swojego maila albo bezpośredni kontakt telefoniczny. 

Wszystkie dane w zakładce kontakt.